Wstępniak czyli co i po co!

Parę słów o mnie czyli jak „SiFi” stało się codziennością.              

Od zawsze fascynowały mnie technologie i próba odpowiedzi na pytania co jest w środku i jak jest zbudowane oraz dlaczego woda jest mokra. Niektórzy uznają mnie za gadżeciarza, zafascynowanego nowinkami technicznymi. Od najmłodszych szkolnych lat byłem również zafascynowany ekologią i kwestią ochrony planety (kto nie lubił kapitana planety?), troska o naszą Ziemię i to jaki sposób na nią wpływamy pozostało mi do dziś.

Kolejną fascynacją były dla mnie zawsze nowe technologie i ich wizja w literaturze. Fantastyka naukowa przez długi czas była ze mną codziennie. Praktycznie wszystkie pieniądze wydawałem na książki w hali koszyki. Jednym z głównych cech jakie musiała spełniać książka to być gruba (więcej czytania😊). Uwielbiałem pozycje wydawnictw Amber i Alfa a czytałem wszystko co się tylko da, co mi wpadło w ręce.

Wizje post apokaliptycznej Ziemi to dość popularny temat dla literatury SF, z drugiej strony mamy wizje dzielnej rasy ludzkiej walczącej z groźnymi przeciwnikami w kosmosie czy imperia ziemian mające w swoich granicach niemal całą galaktykę. Zawsze wolałem tą wersje kiedy wojna już musi się toczyć to pomiędzy „wschodnią a zachodnią” częścią ludzkiego imperium galaktycznego niż tą która wyniszcza plemię z post apokaliptycznego Bronxu w wojnie z plemieniem z Long Island. Przerażała mnie wizja pokazana w serii Planeta Małp gdzie człowiek sam sobie zgotował ten los.

SprytnyDom czy smart home to sposób na to by technologia jutra już dziś pozwalała na wygodniejsze życie. Możecie poczuć się jak z filmów fantastycznonaukowych gdzie dom wykonuje wasze polecenia niekiedy nawet je uprzedzając. Inteligentny dom, korzystanie z asystentów głosowych to przyszłość naszej codzienności. Automatyka domowa, dostosowanie temperatury grzejników, wilgotności powietrza, oczyszczanie go gdy pojawi się alert smogowy czy chociażby nawodnienie trawnika (o ile macie dom i macie trawnik) pozwolą zaoszczędzić wiele czasu, wody i prądy co bezpośrednio przekłada się na emisje zwłaszcza w kraju w którym większość prądu pochodzi ze spalania węgla. Możliwości inteligentnego domu są praktycznie nieograniczone, może towarzyszyć Wa, od samej pobudki do samej nocy kołysząc Was do snu odpowiednią wilgotnością powietrza i temperaturą sypialni, gdy będzie generował biały szum czy nagranie odgłosów wieczornej łąki.

SprytnyDom.pl to forma usystematyzowania tego co wiem, co wydaje mi się że wiem i potrafię, jest to też sposób na to by podzielić się swoją pasją z wami. Mam nadzieje że materiały które tu znajdziecie pozwolą wam pogłębić swoją wiedzą. Ja również mam nadzieje że poszerzyć swoją wiedzę. A co najważniejsze, mam zamiar dobrze się przy tym bawić.