Filtr do Xiaomi Mi Air Purifier 2S 3 3H Co zrobić z samym filtrem gdy już się zużyje? Jak wygląda w środku.
Na temat filtrów do oczyszczaczy powietrza czy też samych oczyszczaczy Xiaomi Mi Air Purifier napisano już wiele artykułów, komentarzy czy nakręcono filmów. Sam nagrałem film dotyczący Xiaomi Mi Air Purifier 3 (zapraszam do oglądania i komentowania)
Seria Mi Air Purifier To jedne z najbardziej popularnych oczyszczaczy na polskim rynku. Producent rekomenduje wymianę co 3-6 miesięcy. Ale co zrobić ze zużytym filtrem powietrza?
Przywiązuje szczególną uwagę gdzie (do jakiej frakcji) powinny trafiać odpady. Jako mieszkaniec Warszawy sprawdziłem co z nim zrobić……i brak takiej pozycji w bazie.
Gdy mam wątpliwości to po prostu odpad ląduje do frakcji czarnej „zmieszane”. I najprawdopodobniej taką odpowiedź uzyskam. Lecz czy filtry naprawdę tak szybko się zużywają jak twierdzi producent? Postanowiłem go rozebrać i „sprawdzić co w środku”.
Na stanowisko demontażu trafił filtr zielony, edycja z wymiennym filtrem węglowym.
Filtr to bardzo prosta konstrukcja. To tuba o plastikowej podstawie, której ścianki stanowi filtr harmonijkowy (by zwiększyć powierzchnię filtrującą) . Całość po obwodzie podstawy pokryta jest siatką wzmacniającą, stanowiącą również filtr wstępny (zatrzymujący największe paprochy).
Filtr który rozbierałem ma 6-8 miesięcy (dokładnie nie pamiętam) i pokuszę się o stwierdzenie że z powodzeniem popracował drugie tyle. Filtr jest po prostu czysty i nie znajduje na nim żadnych śladów użytkowania. (odkurzałem go regularnie). Nie jestem w stanie określić zużycia samego wkładu węglowego ale jego zapach nie zmienił się wcale 🙂 (tak wkład węglowy ma zapach). Mój nos nie jest żadnym aparatem pomiarowym ale i w ten sposób został ten filtr zbadany 🙂
Podsumowując, w standardowych warunkach filtr posłuży troszkę dłużej niż twierdzi sam oczyszczacz, warunkiem jest odkurzanie go raz na tydzień/dwa. Pomoże również wykorzystywanie antystatycznych „pokrowców” zakładanych jako pierwsza warstwa filtrująca.
A jak wasze filtry po kilku miesiącach korzystania? Jak to wygląda w waszym mieście.
Aktualizacja: Informacja gdzie wyrzucić filtr została dodana do bazy. Niestety jest to pojemnik czarny „zmieszane”. https://segregujna5.um.warszawa.pl/odpady/filtr-do-oczyszczacza-powietrza/
Aktualizacja: Informacja gdzie wyrzucić filtr została dodana do bazy. Niestety jest to pojemnik czarny „zmieszane”. https://segregujna5.um.warszawa.pl/odpady/filtr-do-oczyszczacza-powietrza/