GeForce GT 730
GT 730 to ekonomiczna karta od zielonych. Tylko dlaczego w tym przypadku Nvidia (celowo?) wprowadzała w błąd swoich klientów. A najłagodniej mówiąc w porozumieniu z producentami przemilczała fakt że pod jednym szyldem sprzedawała starego kotleta GT 430 czyli Fermi GF108 oraz nowszego Keplera GK208. Na pudełkach producenci kart nie chwalili się tym za bardzo. Najgorsze jest to że karty były oferowane w podobnych cenach. Karty różnił jedynie fakt wykorzystania innych pamięci.
Sama karta swoją premierę miała w czerwcu roku 2014 więc dziś jest już skamieliną technologiczną.
Mimo to w roku 2022 można ją kupić NOWĄ z oficjalnej dystrybucji. Co ciekawsze znajdziemy ją w popularnych serwisach aukcyjnych i to w komputerach sprzedawanych jako GAMINGOWE.
Karta mimo tej samej nazwy występowała na początku w trzech wersjach z dwoma różnymi rdzeniami i różnymi rodzajami pamięci.
(źródło: benchmark.pl)
Następnie dostępne były wersje wyposażone nawet w 4GB pamięci DDR3 i za taką właśnie zabrałem się w ramach tej recenzji.
W dzikich czasach kopania ……w roku 2021 wycofana już z rynku GT 730 zmartwychwstała i to z kolejną edycją. Niestety głównie w edycji odgrzewanego kotleta z jądrem Fermi. Ten kotlet został odgrzany przez MSI by sprostać wygłodzonemu rynkowi. Rynkowi który został ograbiony przez górników ze wszystkiego na czym dało się kopać. Swoje dołożył COVID ze złamanymi łańcuchami dostaw.
No to kilka słów o samej karcie, o jej parametrach i skąd ją mam 🙂
Karta pochodzi z OLX i nabyłem ją w październiku 2021 roku za 225 zł. Dziś taką kartę (czyli dokładnie ten model) można kupić za 389 (co samo w sobie wydaje mi się co najmniej dziwne). Wersje pasywne dostępne są po 530 zł. Nie rozumiem tych wycen, zwłaszcza że karty są wyposażone w pamięć DDR3
O samej karcie.
Wymiary karty to 152 x 107 x 39mm.
Karta z rdzeniem Nvidia jest produkcji MSI jest to dokładnie model N730-4GD3V2.
Karta została oparta o bardzo fajną białą PCB.
Na karcie znajduje się spory aluminiowy radiator wraz ze sporym wiatrakiem. Wiatrak dość mocno wystaje i sprawia to że karta jest dwu slotowa. Karta jest też leciutka bo waży 262 gramy.
Wyjścia wideo jakie oferuje to DSUB czyli standardowe VGA, następnie mamy DVI i HDMI. Jednocześnie karta obsłuży 2 monitory.
Jak już wspomniałem karta posiada 4 GB pamięci DDR3 z szyną danych o szerokości 128bit. Taktowanie rdzenia to 700 MHz. GPU wspiera DirectX 11 i OpenGL 4.4
Natomiast pamięć działa na 1Ghz.
Karta działa na magistrali PCI Express x16 w wersji 3.0
Samo GPU to GF108 czyli odgrzewany kotlet GT 430 w litografii 40nm.
Karta nie ma żadnego wsparcia dla kodowania wideo. Natomiast jeżeli chodzi o sprzętowe wsparcie dla dekodowania zaimplementowano PureVideo w wersji VP4
VP4 do sprzętowe dekodowanie MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 Part 2, VC-1/WMV9 i H.264
Niestety brakuje h.265 ale i tak pozwala na wykorzystywanie samej karty do komputerów HTPC chociażby ze względu na niskie zapotrzebowanie na energię sięgającą w szczycie 49W choć podobnym zapotrzebowaniem na energię może pochwalić się Radeon RX 6400 a to już zupełnie inna epoka technologiczna (choć i cena wyższa).
Wydajność
Testy począwszy od tego wbudowanego w Furrmark pokazują smutną prawdę.
Recenzje w 3DMark oraz Unigine Valley i nie tylko znajdziecie w materiale wideo na Youtube
Sprzedawcy allegro lubią bardzo ciekawe opisy. Weźcie pod uwagę który mamy rok i w jakie gry się teraz gra.
Jak się możecie domyślać karta która reklamowana jest jako element zestawów gamingowych w dzisiejszym rozumieniu tego słowa gamingowa nie jest. Ale do GeForce Now! albo do Steam Remote Play jak najbardziej. Niskie pobory energii i emisja ciepła to cechy tej konstrukcji.
Jeżeli ktoś chce jednak kupić GT730. Polecam skorzystać z linków poniżej.
Najlepsze co GT 730 może wam dać.
Low profile, pasywne chłodzenie i pamięć DDR5. Oznacza to nawet dwukrotnie wyższą wydajność niż karta przedstawiona w tej recenzji (oraz w filmie na Youtube)
ASUS GT 730 – 2GB DDR5 w wersji pasywnej.
AFOX oferuje szerokie spektrum ekonomicznych kart.
AF730-4096D3L3 |